ZLECENIE WYNAJMU MIESZKANIA AGENCJI – DLACZEGO WARTO TO ZROBIĆ?

0
1094

Posiadasz nieruchomości na wynajem? Twój zysk z tej działalności w skali roku zależy m.in. od tego, czy mieszkanie będzie zajęte przez najemców. Każdy tydzień czy miesiąc, w którym lokal stoi pusty, powoduje, że zarobisz mniej. Jeśli chcesz, aby nieruchomość szybko została zamieszkana, to weź pod uwagę zlecenie wynajmu mieszkania agencji. Dlaczego warto?

Czy zlecenie agencji wynajmu mieszkania jest bezpieczne?

Przed wzrostem stóp mieliśmy do czynienia z dużym zainteresowaniem inwestycjami w mieszkania. Wyjątkowo niskie oprocentowanie lokat i tanie kredyty spowodowały, że wielu Polaków kupiło nieruchomość, które od wielu miesięcy systematycznie zyskują na wartości. Z szacunków stowarzyszenia „Mieszkanicznik” wynika, że na wynajmie mieszkań zarabia już w Polsce około miliona osób. Chcesz do nich dołączyć? Jeśli nieruchomość jest już gotowa do zaoferowania najemcom, to kolejnym Twoim krokiem powinno być znalezienie klienta, który w niej zamieszka. Czy będzie to łatwe? Możliwe, że potrwa to długo, tym bardziej, jeśli nie masz doświadczenia w branży i do końca nie wiesz, co zrobić, aby znaleźć najemcę. Rozwiązaniem Twoich problemów jest firma zajmująca się wynajmem mieszkań, która powinna bez większych problemów znaleźć zainteresowanego Twoim lokalem. Czy jednak współpraca z nią jest bezpieczna?

Nie miej co do tego obaw – jeśli zdecydujesz się na doświadczone, sprawdzone biuro, które cieszy się dobrą opinią, to możesz mieć pewność bezpiecznego przeprowadzenia całej transakcji. Natomiast w razie potrzeby taka firma może również zapewnić pomoc prawną. Wynajem mieszkania przez agencje wiąże się z wieloma korzyściami – jeśli tylko wybierzesz sprawdzoną markę, to absolutnie nie masz się czego obawiać.

Czy to się opłaca?

Wynajem mieszkania przez biuro nieruchomości ma wiele zalet:

  • Oszczędzasz czas – agencja wykona za Ciebie wiele prac, a w tym przygotuje ogłoszenia i je zamieści, będzie prezentować lokal zainteresowanym, a także zajmie się kwestią przygotowania i zawarcia umowy. To bardzo dobre rozwiązanie również wtedy, gdy mieszkasz w innym mieście.
  • Szybko znajdziesz lokatora – firma wynajmująca mieszkania doskonale zna rynek i ma bazę klientów, którzy są zainteresowani nieruchomościami o konkretnych parametrach – np. znajdującymi się w danej lokalizacji czy zapewniającymi dane standardy. Dzięki temu są oni w stanie w szybkim tempie znaleźć najemcę.
  • Masz możliwość zlecenia kontrolowania płatności dokonywanych przez najemcę. W umowie z przyszłym lokatorem masz prawo ustalenia adresu e-mail do wysyłania potwierdzeń za dokonane przelewy.
  • Masz święty spokój – firma zajmująca się wynajmem lokali na twoje zlecenie może cyklicznie kontrolować stan mieszkania i dopilnuje rozliczeń z dostawcami mediów czy też ze wspólnotą mieszkaniową za dodatkową opłatą. Zadba ona również o końcowe rozliczenie kaucji.

Agencja, która zarządza mieszkaniami na wynajem, może wziąć na swoje barki w zasadzie wszystkie kwestie związane z najmem lokalu, formalnościami i rozliczeniami. Zatem w praktyce oznacza to dla Ciebie wiele korzyści, tym bardziej jeśli masz kilka nieruchomości.

Gdzie można zarobić na wynajmie mieszkań?

Najbardziej opłacalne jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem w dużych i w średniej wielkości miastach. W tych miejscowościach lokali poszukują studenci, osoby, które sprowadziły się do danej miejscowości w celach zarobkowych, a także młodzi, którzy chcą się wyprowadzić od rodziców, ale na razie nie stać ich na zakup mieszkania i nie mają zdolności kredytowej.

W których miastach możesz najlepiej zarobić? Zależy od celu wynajmu. Zastanów się jakiego klienta chciałbyś pozyskać docelowo na swoją nieruchomość. Najlepiej inwestować w dużych miastach, gdzie poszukiwane są mieszkania, pokoje na dłuższy czas bądź w kurortach takich jak Sopot, Kołobrzeg, Zakopane – wynajem krótkoterminowy pod turystów.

Zakup mieszkania i zlecenie wynajmu przez agencję

Do rozpoczęcia współpracy z agencją nieruchomości potrzebne jest zawarcie umowy pomiędzy właścicielem mieszkania a firmą. Powinien być w niej uregulowany zakres współpracy, tzn. należy wskazać, co obejmuje zarządzanie najmem, ile wynosi prowizja dla biura nieruchomości za wynajem lokalu, jakie są obowiązki poszczególnych stron. Zakres zadań możesz negocjować, tak, aby firma wykonywała wszystkie te prace, na których Ci zależy.

Współpraca z zarządcą wynajmu

Po wstępnych ustaleniach, w uzgodnionym terminie, możecie rozpocząć współpracę w zakresie pośrednictwa w wynajmie mieszkań. Pracownik biura nieruchomości przygotuje umowę do wzajemnej negocjacji. Ustalone zostaną ostateczne zasady współpracy, które będą opisane w umowie. Po jej podpisaniu dokona oględzin, zostaną zrobione profesjonalne zdjęcia. Określona będzie formuła najmu – najem krótkoterminowy czy długoterminowy – najem okazjonalny? Kwestie, które zostaną zweryfikowane to m.in. wyposażenie, stan techniczny mieszkania czy jego lokalizacja. Sporządzony zostanie spis wyposażenia i protokół zdawczo-odbiorczy. Obliczony zostanie wstępny koszt najmu, a także opłata za pośrednictwo w wynajęciu nieruchomości.

Dzięki wsparciu agencji zyskasz nie tylko profesjonalną obsługę całego procesu wynajmu mieszkania, ale również pomoc wówczas, gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Od momentu podpisania umowy ze specjalistami możesz czekać na znalezienie najemcy, a następnie na środki, które będą wpływać na Twoje konto tytułem ustalonego czynszu. To rozwiązanie wygodne zarówno dla inwestorów zarządzających jednym mieszkaniem, jak i wieloma nieruchomościami.