WYPOSAŻENIE MIESZKANIA NA WYNAJEM

0
461

Lokal przeznaczony na wynajem powinien być odpowiednio przygotowany, biorąc pod uwagę, do kogo kierujesz ofertę. Bez względu jednak na to, kto ma w nim mieszkać, przy aranżacji powinieneś pamiętać o pewnych uniwersalnych kwestiach, które decydują o tym, że dany lokal zwróci uwagę oglądających.Jak przygotować mieszkanie pod wynajem, aby pozytywnie zaskoczyło zainteresowanych?

Mieszkanie dla wynajmującego

Przeglądając systematycznie oferty wynajmu lokali, z pewnością trafiasz również na takie, które są w sieci od wielu miesięcy. Dlaczego nikt się nie zdecydował na nie? Być może chodzi o cenę, może o lokalizację albo o to, co widać na zdjęciach, czyli – o wyposażenie i aranżację. Brzydkie kolory ścian, stare meble i sprzęty – dla najemcy może oznaczać to już problemy na starcie. Nikt nie chce mieszkać w lokalu, który jest brzydki. Niezadbane lokum trzeba odświeżyć, ewentualne kupić nowe urządzenia, a to oznacza stracony czas i koszty. Dlatego część klientów woli znaleźć lokal, który w 100 proc. odpowiada ich wymaganiom i nie odstrasza już samymi fotografiami.

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania przeznaczonego na wynajem, to zdecydowanie warto, byś odpowiednio je przygotował. Czasami nie trzeba wiele – wystarczy odświeżyć ściany, wymienić stare rozwiązania. Możesz również czekać na klienta, który zainteresuje się mieszkaniem w kiepskim stanie. Na takiego klienta możemy czekać dłużej, w tym czasie mieszkanie może stać puste. Prawdopodobnie, koniecznością okaże się obniżenie wysokości czynszu.

Kim jest wynajmujący?

Strona, która jest właścicielem mieszkania w umowie wynajmu nazywana jest wynajmującym. To ona decyduje o stanie lokalu i jego aranżacji. Pamiętaj jednak, że wyposażenie mieszkania na wynajem nie powinno odpowiadać Twoim potrzebom, a wymaganiom najemcy. Być może preferujesz specyficzne, ostre, rzucające się w oczy kolory, ale to nie jest dobry wybór, jeśli chodzi o mieszkanie na wynajem.

Powinieneś zrezygnować z elementów, które mogą zniechęcić oglądającego mieszkanie do skorzystania z wynajmu. Postaw na rozwiązania uniwersalne, dzięki którym spełnisz oczekiwania jak największej liczby zainteresowanych.

Jednocześnie pamiętaj, dla kogo szykujesz mieszkanie pod wynajem. Jeśli to jest lokal składający się z kuchni, toalety, dwóch samodzielnych pokoi – powinny być one zamykane na klucz. Wtedy zainteresowanymi mogą być to np. studenci, pracownicy bądź pary. Rodziny z dzieckiem powinny mieć więcej przestrzeni dla siebie. Uwzględnij to.

Minimalizm i uniwersalna biel

Pierwsza kwestia to kolor ścian. Wspomniany jaskrawy czerwony to nie jest najlepszy pomysł, natomiast optymalne jest zastosowanie bieli. Uniwersalność to tylko jedna z zalet takiego wyboru. Poza tym jasne mieszkanie będzie się wydawać czyste, przestronne, a w dodatku – będzie atrakcyjnie prezentować się na zdjęciach. Mieszkanie trzeba co parę lat odświeżyć. Biały kolor farby jest zwykle tańszy niż inne.

Biel na ścianach sprawi także, że bez problemów dopasujesz pozostałe elementy wyposażenia. Ewentualnie możesz się zdecydować na inne, uniwersalne kolory, takie jak beże czy szarości. W praktyce jednak najlepszym wyborem okazuje się biel.

Trwałość wykończenia

Jeśli planujesz wynajem lokalu na lata, to wyposażenie mieszkania, jak i jego wykończenie powinny być lepszej jakości. Oczywiście jako właściciel lokalu nie unikniesz konieczności przeprowadzania w nim zmian, niewielkich remontów czy zakupu nowego wyposażenia. Natomiast jeśli zainwestujesz w solidne rozwiązania, to będziesz mieć mniej problemów.

Lepiej nie stawiać na dywany czy bardzo drogie podłogi. Dobrym rozwiązaniem może być wybór paneli, a w kuchni, łazience i przedpokoju – płytek. Kafelki są rozwiązaniem trwałym, więc niełatwo będzie je zniszczyć. Natomiast panele są stosunkowo tanie, a ewentualna wymiana uszkodzonych sztuk nie powinna sprawić Ci większych trudności.   

Jeśli chodzi o ściany, to lepszym rozwiązaniem od położenia na nich tapety jest ich pomalowanie. Dlaczego? Tapety po czasie trzeba zrywać, a następnie wyrównywać ściany, przygotowywać do malowania i ich ponownego nałożenia. Natomiast pomalowana ściana wymaga w zasadzie wyłącznie odświeżenia.

Zamiast kupować drogą metalową ramę łóżka, która się wkrótce zepsuje. Wystarczy zainwestować w tańszą drewnianą ramę i wzmocnić ją stelażem na całej powierzchni. Tak samo dotyczy to kupna kanapy rozkładanej. Trzeba wybrać taką, która w krótkim czasie się nie połamie.

Kolejna kwestia – instalacje. Jeśli są stare, to warto zainwestować w ich wymianę. W przeciwnym wypadku mogą być źródłem kłopotów. Usterki wiążą się z koniecznością wzywania fachowców i wydatkami.

Nie podwyższaj standardu lokalu na siłę, inwestując w drogie elementy. Stawiaj na takie, które są trwałe, ale jednocześnie dostępne w stosunkowo atrakcyjnej cenie.

Jak przygotować kuchnię i łazienkę?

Dla najemcy kluczowe znaczenie mają kuchnia i łazienka. Pierwsze z tych pomieszczeń powinno być wyposażone w meble i sprzęty, takie jak kuchenka, lodówka, toster, mikrofalówka. Jeśli chodzi o zabudowę, to nie musisz inwestować w rozwiązania na wymiar. Być może wystarczy, że kupisz meble modułowe, których aranżacje możesz zaprojektować według własnego pomysłu. Pomniejszy to koszty finansowe oraz zaoszczędzi czas oczekiwania na ich realizacje.

Jeśli chodzi o łazienkę, to staraj się stawiać na jak najbardziej uniwersalne kolory. Oczywiście na rynku znajdziesz zarówno bardzo drogie kafelki, jak i tanie, mniej znanych producentów, np. w małych hurtowniach. Dzięki rozsądnym zakupom możesz sporo zaoszczędzić. Nie stawiaj w łazience zbyt wielu dodatków, wybierz tylko te niezbędne.

Podsumowując, wyposażenie mieszkania na wynajem powinno być z jednej strony trwałe i uniwersalne, a z drugiej – kupione w przystępnej cenie. Pamiętaj, że stopa zwrotu z inwestycji zależy m.in. od tego, ile środków przeznaczysz na remont.

Sprzęt AGD i RTV

Niektórzy najemcy nie wymagają, aby mieszkanie było wyposażone, ale zdecydowana większość już tak. Przywiezienie kompletu urządzeń do wynajmowanego mieszkania jest trudnym zadaniem. Dlatego lepiej, jeśli zaoferujesz lokal, w którym znajdą się niezbędne rozwiązania. Co należy do nich zaliczyć? Z pewnością lodówkę, kuchenkę, pralkę, czajnik, ewentualnie mikrofalówkę.

Oczywiście zakup zestawu nowych urządzeń wiąże się z inwestycją, dlatego weź pod uwagę sprzęty używane, które np. znajdziesz w serwisie OLX. Możesz na tym zaoszczędzić. Warto też upewnić się, czy dany sprzęt nie jest awaryjny. Musisz jednak nastawić się, że kupno mieszkania pod wynajem wiąże się z koniecznością wymiany lub naprawy urządzeń które się w nim zepsują.

Meble do mieszkania na wynajem

Kolejnym krokiem jest zakup odpowiednich mebli. Również i w tym przypadku weź pod uwagę inwestycję w używane rozwiązania, zachowane w dobrym stanie. Wynajem mieszkania nie wymaga zakupu mebli z górnej półki jakościowej. Bez większych problemów w sieci znajdziesz odpowiednie oferty. Łóżka, kanapy czy fotele mogą być w bardzo dobrym stanie, a ze względu na to, że są używane, kosztować będą mniej.

Mając już wyposażenie, powinieneś jeszcze wiedzieć, jak przygotować mieszkanie pod wynajem. Postaw na home staging, zwróć uwagę najemców na największe walory lokalu i pokaż im jego przestronność. Stawiaj na minimalizm, podkreśl wnętrza estetycznymi dodatkami, a wtedy pozytywnie zaskoczysz zainteresowanych. Pamiętaj, że zadbanie o estetykę lokalu wcale nie musi wymagać bardzo dużych nakładów finansowych. Ważne jest zwrócenie uwagi na kluczowe dla klienta elementy. Ponadto pamiętaj, że kaucja na wynajem mieszkania w pewnym stopniu powinna odpowiadać wartości tego, co znajduje się w lokalu, aby w razie czego kwota ta wystarczyła na naprawy czy wymianę rozwiązań. Warto pobrać kaucje w wysokości dwu-trzykrotnego czynszu, aby należycie zabezpieczyć interesy wynajmującego.