WYNAJEM KRÓTKOTERMINOWY. WSZYSTKO, CO MUSISZ O NIM WIEDZIEĆ

0
824

W Polsce zdecydowanie najbardziej popularny jest wynajem długoterminowy, czyli taki, w którym umowę z lokatorem zawierasz najczęściej na rok, ale w wielu przypadkach również na dłuższy czas. Takie działanie ma wiele zalet, a przede wszystkim ogranicza czas poszukiwania lokatora. Natomiast rozwijającym się w Polsce biznesem jest wynajem krótkoterminowy. Na czym to polega i czy warto wejść w taką działalność?

Co to jest najem krótkoterminowy?

Najczęściej, wyjeżdżając do danego miasta jako turysta, zatrzymywałeś się zapewne w hotelach, hostelach czy pensjonatach. Coraz większym zainteresowaniem w Polsce cieszy się jednak wynajem krótkoterminowy mieszkań. Zamiast korzystać z usług hoteli, możesz zdecydować się na wynajem lokalu. To właśnie turyści są głównie zainteresowani takimi ofertami. Odpowiadając na pytanie – co to jest najem krótkoterminowy Jest to udostępnienie lokalu za opłatą na krótszy okres, bez zawierania długoterminowej umowy. Tak naprawdę jest to rozwiązanie, które cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie, a szczególnie wybierane jest przez podróżników. Takie mieszkanie możemy udostępnić do wynajmu w następujących serwisach; booking.com, Airbnb.com, następnie zacząć zarabiać.

Czy wynajem krótkoterminowy się opłaca?

Bez wątpienia najem krótkoterminowy jest usługą opłacalną dla odbiorców takich ofert, czyli głównie turystów, a także pracowników w delegacji. Dla nich zaletą jest prywatność, a także wygoda. Do dyspozycji gości jest np. kuchnia, pralka, duża lodówka, zmywarka, bezpłatne wifi, czego mogą nie mieć w hotelu. Duże grupy chętniej wybiorą większe apartamenty, ponieważ mogą być w jednym mieszkaniu. Jak to jednak wygląda z punktu widzenia inwestora, który kupuje mieszkanie i udostępnia je w ramach najmu krótkoterminowego? Dla niego to również może być bardzo opłacalna działalność. Ważne jest jednak to, że wynajem krótkoterminowy nie jest działalnością odpowiednią w przypadku każdego miasta. To propozycja przede wszystkim dla mieszkańców dużych miejscowości, a szczególnie tych, które są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym, jak również mniejszych miasteczek – w górach czy nad morzem. Zaletą takiej działalności jest możliwość osiągnięcia znacznie wyższego zysku niż w przypadku wynajmu długoterminowego, ale jednocześnie musisz się liczyć ze znacznie większą ilością obowiązków.

Zakup mieszkania na wynajem

Pierwszym i kluczowym czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę, szukając mieszkania pod wynajem krótkoterminowy jest jego lokalizacja. Zakup nieruchomości, która znajduje się na dużym, odległym od centrum osiedlu może nie być dobrym pomysłem. Klienci oczekują lokali położonych w pobliżu miejsc kultury i rozrywki, dzięki czemu stracą mniej czasu na dojazdy do nich. Turyści wolą zapłacić więcej za dogodną lokalizację. Zdecydowanie godne uwagi są mieszkania w centrum miast albo w pobliżu kluczowych atrakcji w danym mieście. Doskonałym przykładem jest bliskość ulicy Monte Cassino w Sopocie czy Starówki w Gdańsku. W Trójmieście ważnym czynnikiem jest dogodny dostęp do plaży.

Na przykładzie portalu booking.com na rynku jest oferowanych najmniej większych apartamentów mieszczących przynajmniej osiem osób. Duże i przestronne mieszkania, które pomieszczą większe rodziny bądź grupy w najbardziej popularnych terminach oraz sezonie są najbardziej pożądane. Natomiast poza sezonem sprawdzają się mniejsze lokale. W tym okresie najczęstszymi wynajmującymi są to z reguły rodziny do 4 osób.

Czy najem krótkoterminowy na cele turystyczne wymaga kupna przykuwającego uwagę apartamentu? Są ludzie zainteresowani takimi lokalami, ale przeważnie nie warto dużo inwestować w takie mieszkanie. Zużycie wyposażenia może być większe niż przy wynajmie długoterminowym.

Jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy?

Poza atrakcyjną lokalizacją dla zainteresowanego najmem krótkoterminowym bardzo duże znaczenie ma również wyposażenie mieszkania. Często osoby, które wybierają się w podróż i korzystają z wynajmu krótkoterminowego mają ograniczone możliwości zabrania większego bagażu. Szczególnie przy podróży samolotem. Dlatego lokal powinien mieć wszystkie rozwiązania oraz kompleksowe wyposażenie.

Jeśli oferujesz najem krótkoterminowy na cele turystyczne, to powinieneś mieć w mieszkaniu szafę, szafki nocne, sprzęty AGD i RTV, naczynia, sztućce i ręczniki. W kuchni powinny się obowiązkowo znajdować lodówka, mikrofalówka, czajnik, kuchenka, piekarnik oraz zmywarka. Standardem jest obecnie dostęp do Wi-Fi. Lokal powinien być sprzątany po każdym lokatorze i przygotowywany odpowiednio dla następnego klienta.

Inne ciekawe rozwiązania, które warto zapewnić wynajmującym, to ręczniki, parasole, zestaw do prasownia, przewodnik po mieście w różnych językach wysyłany mailem, suszarka do włosów, oraz zadbać o najmniejszych – łóżeczko dziecięce, czy wanienke. Właściciel nieruchomości powinien również zagwarantować niezbędne środki czystości. Bardzo ważnym elementem wyposażenia apartamentu jest miejsce parkingowe.

Doba hotelowa w praktyce?

Jeśli będziesz wynajmować mieszkanie krótkoterminowo, to powinieneś ustalić godziny check-in oraz check out. Jakie godziny powinieneś przyjąć? Są róże preferencje klienta. Jedni wolą wcześniejsze zameldowanie i opuszczenie pomieszczenia inni wolą godziny późniejsze. Najważniejszym elementem w wynajmie krótkoterminowym jest odpowiednie przygotowanie kwatery. Trzeba tak ustawić godziny przerwy w wynajmie, aby na pewno wszystko prawidłowo obsłużyć. Firma sprzątająca musi mieć czas na doprowadzenie wszystkich lokali do porządku. Uwzględnij wielkość mieszkania i taką możliwość, że lokator może się trochę spóźnić z jego opuszczeniem. Właśnie z tego powodu doba hotelowa nie trwa 24 godziny – musisz mieć czas na przygotowanie lokalu dla kolejnego klienta. Jeśli będziesz go mieć zbyt mało, to możesz spotkać się z negatywnymi opiniami np. wówczas, gdy najmujący będzie musiał czekać na wysprzątania mieszkania, a to właśnie od recenzji będzie zależało zainteresowanie twoim lokalem w przyszłości.

Najem krótkoterminowy a podatki

Oczywiście dochody lub przychody z takiej działalności muszą być opodatkowane. Oferowanie najmu krótkoterminowego jest działalnością prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły, co oznacza, że wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej. Musisz opłacać podatek dochodowy i podatek VAT, który w tym przypadku wynosi 8 proc.

Jako prowadzący działalność gospodarczą możesz wybrać następujące formy płacenia podatku od najmu krótkoterminowego:

  • Zasady ogólne – 12 proc. od dochodu do 120.000 zł i 32 proc. od nadwyżki.
  • Podatek liniowy – 19 proc.
  • Ryczałt – 8,5% lub 12,5% naliczane od przychodu, a nie dochodu, czyli bez uwzględniania kosztów uzyskania dochodu.

Jak unikać anulowania rezerwacji noclegu?

Jak widzisz, krótkoterminowy wynajem mieszkań ma wiele plusów, ale dla uzyskania zadowalających wyników musisz profesjonalnie go obsługiwać. Wynajem na doby jest popularny. W praktyce najłatwiej jest zastosować ofertę noclegu bez możliwości jej anulowania. Masz pewność rezerwacji. Kasę na koncie. Klient nie ma możliwości kombinowania z jej odwołaniem. Na stronie pawlickiapartmetns.com jest umieszczony regulamin, który uniemożliwia takie sytuacje.

Kolejna ważna kwestia – podawaj prawdziwą cenę. Klient nie powinien dowiadywać po rezerwacji, że wynajem krótkoterminowy będzie kosztować więcej niż zakładano. Ponadto przed rezerwacją zainteresowany powinien zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danym mieszkaniu. Jeśli dowie się o tym później może być niezadowolony. Poza tym, jeśli klientowi nie odpowiadają warunki w ramach danej oferty, a masz więcej mieszkań, to zaproponuj skorzystanie z innego. Dzięki temu prawdopodobnie nie stracisz klienta.

Portale, które pomogą wynajmować mieszkanie

Możesz założyć swoją stronę WWW i promować ofertę na Facebooku, forach czy ogólnie w serwisach, gdzie zainteresowani szukają mieszkań na wynajem. Możesz również inwestować w przeróżną reklamę w sieci, która przyniesie efekty. Najpewniejszym oraz podstawowym źródłem klientów może być skorzystanie z popularnych serwisów internetowych, które ułatwiają znajdywanie zainteresowanych wynajmem lokali. Oczywiście w takich przypadkach musisz się liczyć z koniecznością zapłacenia prowizji. Dzięki temu nie będziesz musiał zajmować się marketingiem – klientów pozyskasz dzięki tym portalom, a należą do nich:

  • Booking.com – Najpopularniejszy oraz najbezpieczniejszy znany serwis, na którym pojawiają się głównie oferty miejsc noclegowych. Zabezpiecza on szczególnie interesy krótkoterminowego najemcy.
  • Airbnb.pl – kolejny znany serwis, w którym dodawane są oferty najmu krótkoterminowego
  • Olx.pl – często odwiedzany polski serwis ogłoszeniowy.
  • Otodom.pl – najpopularniejsza polska strona z ofertami sprzedaży i wynajmu nieruchomości.
  • Facebook.com – możesz tam promować swoją nieruchomość.

Zarządzanie najmem krótkoterminowym dla zapracowanych

Wiesz już, jak przygotować mieszkanie pod wynajem, jak szukać klientów i opodatkować taką działalność. Musisz mieć jednak świadomość, że zyski na najmie krótkoterminowym wiążą się z dużym zaangażowaniem. Sam zakup nieruchomości i jej wyposażenie to tylko początek drogi. Najbardziej czasochłonne zadania to szukanie klientów i kontrolowanie stanu lokalu, a także przygotowywanie go dla kolejnych gości. Jeśli masz kilka nieruchomości, to ich najmowanie na krótki czas może być wręcz pracą na pełny etat bez możliwości wyjazdu. Nie musisz zajmować się tym sam – jako Pawlicki Apartments możemy cały ten proces zrealizować za Ciebie. Będziemy znajdować klientów, kontrolować stan mieszkania i przygotowywać lokal dla kolejnych gości. Zadbamy również o kwestie rozliczeniowe, a Ty będziesz mógł się zająć innymi obowiązkami, pracą zawodową czy po prostu poświęcić wolny czas na przyjemności.